Plakietka handmade

Ilekroć trzymam w rękach 'coś' z przyczepioną magiczną plakietką handmade rodzi się w mojej głowie pytanie. Czy oznacza to, ...





Ilekroć trzymam w rękach 'coś' z przyczepioną magiczną plakietką handmade rodzi się w mojej głowie pytanie. Czy oznacza to, że jest to produkt wysokiej jakości? Czy składały to dzieci w Chinach za miskę ryżu? Czym jest faktyczna ręczna robota przy której owa rzecz powstała?
Między innymi na te pytania postaram się odpowiedzieć.


Pod handmade, czyli po naszemu rękodzieło, podchodzą wszystkie artystyczne produkty przekształcone pracą ludzkich rąk. Jak czytamy na wikipedii, najczęściej rękodzieło zawiera motywy kulturowe, jednak w najpopularniejszych rękodzielniczych trendach coraz rzadziej można owe motywy zauważyć.

Obecnie na rynku handmade dostępna jest masa artykułów, lepszej i gorszej jakości, produkowanych jednostkowo i masowo. W czym różnica? W twórcy. Jeśli nie ma dla Ciebie znaczenia, czy dany produkt stworzyła maszyna, produkująca dziesięć tysięcy sztuk dziennie czy rękodzielnik, który w życiu nie wyrobi takiej normy, Twój wybór. Ale czy szansa na błąd maszyny w porównaniu rękodzielnikiem nie jest większa?

Podobnie w przypadku produktów na zamówienie. Wielu rękodzielników specjalizuje się w jednej dziedzinie opanowując ją do perfekcji. Na specjalne okazje, chętniej wybierzemy specjalne dodatki. Wyrafinowane wielokolorowe sutasze to niewątpliwie godna pozazdroszczenia biżuteria. Ale nie każdy wyda nawet sto złoty, za kolczyki. 

Dochodzimy zatem do sedna, mianowicie ceny. Rękodzieło często uznawane jest za stosunkowo drogie, jednak w odniesieniu do kosztów jakie ponosi rękodzielnik i włożonego czasu nie wygląda to źle.

Ciężki jest żywot rękodzielnika, którego celem jest z rękodzieła wyżyć. Na koraliki, akcesoria, kolorowe świecidełka i półprodukty można wydać fortunę. Bez sklepu internetowego ciągłość sprzedaży jest trudna, z drugiej strony sklep internetowy to kolejny koszt, a pośrednicy rzadko bywają darmowi.

Jeśli przeanalizujemy sam fakt tworzenia, to logicznie rzecz biorąc duża ilość nie będzie szła w parze z wysoka jakością. Bo czy, nie produkując masy przedmiotów, nasz produkt nie staje się masówką? Niekoniecznie. Ważne jest włożenie w pracę serca.

Czym dla mnie jest rękodzieło? Ciekawym hobby i sposobem na uspokojenie myśli. Tworzę, bo lubię, zwyczajnie. Nie mam biznesplanu, sklepu internetowego, a domena na której to czytasz już niedługo przestanie być miejscem tylko na rękodzieło. Jednak nadal będę tworzyć, dla samej pasji tworzenia i radości z wręczania komuś czasem kilku godzin mojej pracy.

Kocham kupować kolejne koralikowe (i nie tylko) cudeńka z których następnie tworzę, ale studencki portfelik niestety ma dno. Chciałabym móc częściej robić sobie w swoim ulubionym sklepiku (do którego was zapraszam koraliczki.pl ) dzień dziecka, dlatego zachęcam również do odwiedzenia Biżuteria 4kajko i znalezienia czegoś dla siebie. :)

You Might Also Like

0 komentarze

4kajko. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

Flickr Images